ОПИС ДОСВІДУ РОБОТИ ВЧИТЕЛЯ БІОЛОГІЇ
ДАЦЬ ОЛЕНИ СТЕПАНІВНИ
Мудрий не той, хто знає, а той,
чиї знання корисні
Сучасне суспільство потребує від шкільної освіти підготовки молоді, здатної відповідати на виклики часу, компетентної та мобільної на сучасному ринку праці, яка має громадянську позицію та ефективно здійснює діяльність, саморозвивається та здатна навчатися протягом життя. Так одним із шляхів перебудови роботи шкільних закладів в умовах оновлення освітньої парадигми в Україні, методологічної переорієнтації процесу навчання з інформативного викладання на розвиток особистості учнів, формування життєвих компетентностей є впровадження інноваційних процесів до викладання навчальних дисциплін в школі.
Я, Даць Олена Степанівна, за фахом біолог, викладач біології та хімії, працюю над проблемою «Використання методу проектів в екологічному вихованні учнів на уроках біології». Завдання, яке я ставлю перед собою – виховати творчу особистість, гармонійно розвинену, екологічно свідому, активну, яка буде здатна навчатися протягом життя, вміти застосовувати знання в певних ситуаціях. Протягом всього учительського життя крок за кроком працюю над виробленням стилю роботи, результативністю, а головне – не «загубити дитини». Життєві шляхи – як ріки, а ріки – як життєві шляхи. Одні несуть свої води тихо й незворушно, інші ж вирують, намагаються знести каміння зі шляху, шукаючи нові русла. Викладаючи свій предмет, велику увагу приділяю розвитку творчих здібностей школярів, створюючи для цього на уроках біології атмосферу зацікавленості. На своїх уроках не допускаю розумового ледарства, яке В.Сухомлинський вважав «небезпекою, що морально калічить людину», щоб навчання було цікавим та ефективним для всіх дітей, а спілкування радісним і корисним.
Вважаю, що сучасний урок – це твір мистецтва, де педагог уміло використовує всі можливості для розвитку особистості учнів. Конструюючи урок, здійснюю творчий підхід – створюю щось нове, експериментую. Кінцевий результат - вартий того! В своїй роботі використовую як традиційні форми роботи, так і інтерактивні сучасні технології. Для розвитку творчих здібностей, інтелектуального потенціалу найбільш ефективними вважаю проблемні, дослідницькі, пошукові методи навчання. Вважаю, що вивчення біології неможливе без набуття практичних умінь і навичок.
В сучасних умовах, коли суспільство вимагає від випускників не тільки високого рівня знань, а й уміння самостійно працювати, бути компетентним у різних ситуаціях, розглядати проблему екологічної культури з точок зору різних наук, стає необхідним пошук нових форм навчання. Саме проектна діяльність – один із способів досягти поставленої мети.
Метод проектів - це комплексний навчальний метод, який дозволяє індивідуалізувати навчальний процес, дає можливість учневі виявити самостійність у плануванні, організації та контролі своєї діяльності.
На мою думку, використання методу проектів підвищує ефективність навчання та виховання. З його допомогою реалізуються міжпредметні зв’язки, учні взаємодіють між собою та співпрацюють з учителем, набувають певних умінь та навичок. Особливого значення набуває метод засвоєння учнями інформації довкілля через екологічний проект, який формує екологічну культуру, екологічну свідомість, екологічну поведінку.
Уроки - подорожі, прес - конференції, уроки - дослідження, використання Інтернет - ресурсів, мультимедійних технологій, урок - змагання, урок - диспут – це саме ті уроки, які активізують навчальну діяльність учителя й учнів. В моїй роботі існує багато прийомів опрацювання нового матеріалу: «Ажурна пилка», «Спільний проект», «Дискусії», «Відкритий простір», «Шкала думок», «Мікрофон», «Коло ідей», «Мозковий штурм», «Спалах», «Метод ПРЕС» , Кейс-метод тощо. Кожен урок – це творчий акт, в якому педагог і учні з однаковим задоволенням пориваються на пошуки істини. Інтерактивні технології заохочують учнів допомагати один одному – вчитися навчаючи.
Одне з актуальних завдань сучасної школи — пошук оптимальних шляхів зацікавлення учнів навчанням, підвищення їх розумової активності, спонукання до творчості, виховання школяра як життєво й соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення в різноманітних життєвих ситуаціях, вироблення вмінь практичного і творчого застосування здобутих знань. Це означає, що вчитель має орієнтуватися на використання таких педагогічних технологій , з допомогою яких не просто поповнювалися б знання й уміння з навчального предмета, а й розвивалися такі якості учня, як пізнавальна активність, самостійність, уміння творчо виконувати завдання. Мій досвід свідчить про високу ефективність застосування дослідницьких прийомів і методів у навчанні для поглиблення інтересу учнів до пізнавальної та творчої діяльності, для формування в них відповідних знань, умінь, навичок і дослідницької позиції в сприйнятті осмисленні й світу. Застосування дослідницького підходу в навчанні спрямоване на становлення в школярів досвіду самостійного пошуку нових знань і використання їх в умовах творчості, на формування нових пізнавальних цінностей учнів і збагачення їх пізнавальної ціннісної орієнтації. Тому навчання в значній мірі стає таким, що ініціюється учнями, які засвоюють новий досвід, у т. ч. і дослідницько-пізнавальний.
Дослідницька діяльність - вища форма самоосвітньої діяльності учня, а формування науково-дослідницьких вмінь у школярів - процес складний і довготривалий. Він не виникає на порожньому місці і не розвивається сам по собі. А тому моя робота полягає в поступовому і методичному формуванні дослідницьких навичок, у здійсненні контролю за виконанням учнями науково-дослідницьких робіт; аналізуванні і виправленні помилок; у визначенні найкращих та найефективніших шляхів виконання роботи, в допомозі у реалізації та практичному застосуванні проектів.
Завдання школи - не лише надати учням певні знання, але й навчити їх використовувати, а в разі необхідності й творчо опрацьовувати. Звідси: проведення наукових досліджень у школі доцільно поєднувати з розвитком творчої особистості; воно має бути його кінцевим результатом.
Говорячи про впровадження науки в школу та їх взаємозв'язок, треба розрізняти три головні напрямки такої діяльності.
Перший - розвиток наукового мислення школяра і майбутнього громадянина, що досягається низкою спеціальних заходів, методів і цілей безпосередньо в навчальному процесі: відповідні завдання, нестандартні уроки в школі та ін. Такою діяльністю мають бути охоплені практично всі учні, і вона стає невід'ємною частиною сучасної шкільної освіти.
Другим напрямком розвитку наукової роботи слід вважати позакласну діяльність, коли учні беруть участь у роботі наукових гуртків, у колективних дослідженнях, а також у різних олімпіадах, змаганнях, семінарах, конкурсах тощо. Це подальший розвиток колективного наукового мислення, який певною або значною мірою здійснюється в школі.
Третім самостійним напрямком наукової діяльності школярів є їх участь у роботі МАН, зокрема в щорічних конкурсах - захистах - районному, обласному, державному. Це вже індивідуальна наукова діяльність, яку треба вважати найвищим досягненням школярів.
Науково-дослідницькі роботи дають юним дослідникам сільської школи широкі можливості спробувати себе у науковому пошуку, побачити результативність власного дослідження, відчути радість від успіху. Юні науковці отримують безцінний досвід самостійного пошуку, досягають великої внутрішньої зрілості, набувають важливих наукових компетенцій, які потім максимально використовують, ставши студентами вищих навчальних закладів.
Саме на уроках і під час підготовки до них учні проводять перші міні-дослідження, набувають перші навички самоконтролю на основі введення учителем у структуру заняття ситуацій самооцінювання і взаємооцінювання. Та й індивідуалізовані домашні завдання стимулюють такого школяра до роботи з різними джерелами інформації. Слушною є думка О. В. Заболотного про те, що учитель, готуючись до уроків, "повинен прагнути підбирати такі запитання, які можуть викликати протилежні думки, й відповідь на які не лежить на поверхні, а народжується під час дискусії".
На основі зазначеного вище можна зробити висновок, що обдарована дитина, зокрема і майбутній юний науковець, у загальноосвітній школі формується і розвивається саме завдяки шкільній буденній праці на уроках та в позаурочний час. Для того, щоб учень виявив бажання працювати над науковим дослідженням, у нього необхідно сформувати дослідницьку мотивацію.
Підтвердженням цього є мої результати роботи, а саме:
1. Науково – дослідницький проект « Вивчення екологічного стану пришкільної території» (Шилич Тетяна : ІІ місце, Обласний конкурс науково – дослідницького проектування та винахідництва - 2011 р.; ІІІ місце, Всеукраїнська олімпіада з екології ІІІ етап – 2012 р.; ІІ місце, Обласний конкурс екологічних проектів « Дотик природи – 2012 »; Лауреат У Всеукраїнської учнівської науково – практичної конференції ( м. Дрогобич ) – 2012р.).
2. Науково – дослідницький проект « Якість продуктів харчування або наше здоров'я – в наших руках» (Шилич Тетяна : ІІ місце, Обласний конкурс науково – дослідницького проектування та винахідництва - 2012 р.; ІІ місце, Обласний конкурс екологічних проектів « Дотик природи – 2013 »; Лауреат УІ Всеукраїнської учнівської науково – практичної конференції ( м. Дрогобич ) – 2013 р.).
3. Науково – дослідницький проект « Визначення рівня фізичного розвитку учнів 9 – 10 – х класів» ( Кардаш Христина: ІІІ місце, Обласний конкурс екологічних проектів « Дотик природи - 2014»; Лауреат УІ Всеукраїнської учнівської науково – практичної конференції ( м. Дрогобич ) – 2013 р. ; ІІ місце, Всеукраїнська олімпіада з екології ІІ етап -2014р.)
4. Науково – дослідницький проект « Вплив підживлення мінеральними добривами на ріст та розвиток кімнатних рослин»( Леплинська Аліна :
ІІ місце, Всеукраїнський конкурс науково – дослідницьких та винахідницьких проектів « Біологія, екологія, сільське господарство »- 2013 р.; Лауреат УІ Всеукраїнської учнівської науково – практичної конфренції « Еколого – валеологічна культура-вибір ХХІ століття» -2013 р.; І місце, Обласний конкурс екологічних проектів « Дотик природи -2014»; І місце, Всеукраїнська олімпіада з екології ІІ етап – 2014 р.; учасник Всеукраїнського біологічного форуму студентської та учнівської молоді «Дотик природи 2014»( м. Київ)- 2014 р.)
5. Науково – дослідницький проект « Міф чи реальні факти ?»( Гнат Ігор – І місце, Всеукраїнська олімпіада з екології ІІ етап – 2015 р.)
6. Науково – дослідницький проект « Шевченко і символи України» (Кіндій Ірина, Синенька Наталія - ІІ місце, Всеукраїнський конкурс дослідницько – експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник» - 2014 р.)
Мої методичні доробки, науково – дослідницькі проекти, статті надруковані на сайтах Міністерства освіти « Методичний портал», « Учительський журнал», « Ekobiolog», сайтах Лісотехнічного університету, Дрогобицького педагогічного університету ім.І.Франка, районній газеті «Голос народу». Протягом років брала активну участь у багатьох заходах, а саме: в Обласному науково – методичному семінарі « Екологічна освіта у загальноосвітніх навчальних закладах: проблеми і перспективи розвитку» ( 20.10.2014 р.), у вебінарі ВГ « Основа» за темою: « Підручники нового покоління. Хімія. 8 клас» ( 05.05.2016 р.), у тренінгу « Шкільна академія підприємництва » в рамках програми польської співпраці з розвитку Міністерства закордонних справ РП( 26.05.2016 р.). Є членом районної та обласної комісії Всеукраїнської олімпіади з біології, а також входжу до складу апеляційної комісії.
Мої відзнаки як учителя біології:
ü Грамота Головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації ОДЕНЦ за якісну підготовку школярів до участі в обласній виставці – огляді « Квітковий вернісаж» ( Наказ №655 від 27.09.2005 р.)
ü Грамота Відділу освіти Пустомитівської районної державної адміністрації за вагомий внесок в організацію навчально – виховного процесу та з нагоди Дня працівників освіти ( м. Пустомити - 2006р.)
ü Диплом відділу освіти Пустомитівського райдержадміністрації за ІІІ місце в районному етапі Всеукраїнського конкурсу « Учитель року - 2008» ( м. Пустомити, 28.01.2008р.)
ü Подяка Головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації ЛОДЕНЦ за організацію та проведення експериментально – дослідницької роботи з біології і екології, належну підготовку школярів до обласного конкурсу науково – дослідницького проектування та винахідництва( Наказ №23 від 25.03.2011 р.)
ü Грамота Відділу освіти Пустомитівської районної державної адміністрації за багаторічну сумлінну працю на педагогічній ниві і вагомий внесок у справу національного виховання учнівської молоді та з нагоди Дня працівників освіти ( м. Пустомити, 04.10.2012 р.)
ü Подяка Департаменту з питань освіти, науки, сім'ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації за організацію та проведення експериментально – дослідницької роботи з біології і екології, належну підготовку школярів до обласного етапу Всеукраїнського конкурсу науково – дослідницьких та винахідницьких проектів « Біологія, екологія, сільське господарство»( Наказ №195 від 13.03.2013 р.)
ü Подяка Департаменту з питань освіти, науки, сім'ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації за організацію та проведення науково – дослідницької роботи з біології і екології, належну підготовку школярів до обласного конкурсу екологічних проектів « Дотик природи - 2013» ( Наказ №171 від 26.04.2013 р.)
ü Подяка Дрогобицького державного педагогічного університету ім..І.Франка за підготовку учнів до участі у УІ Всеукраїнській учнівській науково – практичній конференції « Еколого – валеологічна культура – вибір ХХІ століття»( м. Дрогобич, 06.11.2013 р.)
ü Дипломом Інституту Розвитку Шкільної освіти за проведення позапрограмного конкурсу з біології « Мультитест»( м. Львів, січень 2014р.)
ü Подяка Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації за організацію та проведення експериментально – дослідницької робіт з природознавства та якісну підготовку школярів до обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дослідницько – експериментальних робіт з природознавства « Юний дослідник» ( Наказ №07-01/74 від 20.03.2014 р.)
ü Подяка Департаменту з освіти і науки, сім'ї Львівської обласної державної адміністрації за організацію та проведення науково – дослідницької роботи з біології та екології, належну підготовку школярів до обласного конкурсу екологічних проектів « Дотик природи - 2014» ( Наказ №195 від 07.05.2014 р.)
ü Грамота Відділу освіти Пустомитівської районної державної адміністрації за багаторічну сумлінну працю на педагогічній ниві і вагомий внесок у справу національного виховання учнівської молоді та з нагоди Дня працівників освіти ( Наказ №298 від 30.09.2014 р.)
ü Грамота ЛМГО « Львівського інституту освіти» за належну організацію і проведення Міжнародного природничого інтерактивного конкурсу « Колосок» та популяризацію природничих предметів у школі впродовж 2014/2015 навчального року.
ü Сертифікат Міністерства освіти і науки України Творчого обєднання « Соняшник» за участь у І Всеукраїнському конкурсі фахової майстерності для вчителів – природничників « Геліантус- учитель - 2015»
ü Подяка Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації за організацію та проведення науково – дослідницької роботи з біології та екології, належну підготовку школярів до обласного конкурсу екологічних проектів « Дотик природи - 2016»( Наказ №195 від 19.05.2016 р.)
ü Диплом учасника І Всеукраїнського Інтернет конкурсу « Учитель року - 2016» за версією науково – популярного природничого журналу « Колосок» у номінації « Біологія».
ü Диплом лауреата І Всеукраїнського Інтернет конкурсу « Учитель року - 2016» за версією науково – популярного природничого журналу « Колосок» учитель популяризатор у номінації « Хімія».